- 01 Series Pillow Block
- 1 1/2" Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Electrical machinery
- Mechanical handling
- Conveyors
- Paper manufacturing
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Height | 7/8 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| Pedestal | P 01 |
| Base Length | 9 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Lubrication | Relubricatable |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| End Type | Open End |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Series | 01 Series |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Axial Load | 720 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6.75 |
| Weight | 11.638 LB |
| EAN or UPC | 7316579323307 |

