- 01 Series Pillow Block
- 35 mm Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Holes | 2 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Base Width | 2 3/8 in |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Series | 01 Series |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6 3/4 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Height | 7/8 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Axial Load | 720 lbf |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Shaft Dia. | 35 mm |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Pedestal | P 01 |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Base Length | 9 in |
| Bearing Design | Expansion |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Weight | 11.858 LB |
| EAN or UPC | 7316577841971 |

