- 01 Series Pillow Block
- 35 mm Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6 3/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Shaft Dia. | 35 mm |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Inch/Metric | Metric |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Pedestal | P 01 |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Bearing Design | Expansion |
| End Type | Open End |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Axial Load | 720 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Base Height | 7/8 in |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Base Length | 9 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Series | 01 Series |
| Weight | 11.858 LB |
| EAN or UPC | 7316577841971 |

