- 01 Series Pillow Block
- 35 mm Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Base Width | 2 3/8 in |
| Shaft Dia. | 35 mm |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Pedestal | P 01 |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6.75 |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Inch/Metric | Metric |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Axial Load | 720 lbf |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Base Height | 7/8 in |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | 01 Series |
| Base Length | 9 in |
| End Type | Open End |
| Weight | 11.902 LB |
| EAN or UPC | 7316577841988 |

