- 01 Series Pillow Block
- 35 mm Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Base Height | 7/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6.75 |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Base Length | 9 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Axial Load | 720 lbf |
| End Type | Open End |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Series | 01 Series |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Pedestal | P 01 |
| Shaft Dia. | 35 mm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 11.902 LB |
| EAN or UPC | 7316577841988 |

