- 01 Series Pillow Block
- 1 11/16" Shaft
- 2 3/4" Centerline to Base
- 10 5/8" Base Length
- 8 7/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pedestal | P 02 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 8 7/16 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Dynamic Load Rating | 16800 lbf |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 in |
| RPM [Max] | 4630 rpm |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 7/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 6 1/4 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | 01 Series |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Static Load Rating [Max] | 18000 lbf |
| Axial Load | 810 lbf |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Base Height | 1 in |
| Weight | 17.094 LB |
| EAN or UPC | 7316579327893 |

