- 01 Series Pillow Block
- 1 11/16" Shaft
- 2 3/4" Centerline to Base
- 10 5/8" Base Length
- 8 7/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing | 8 7/16 in |
| Axial Load | 810 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 in |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Height | 6 1/4 in |
| Base Height | 1 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Series | 01 Series |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Static Load Rating [Max] | 18000 lbf |
| Pedestal | P 02 |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| End Type | Open End |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 7/8 in |
| Dynamic Load Rating | 16800 lbf |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| RPM [Max] | 4630 rpm |
| Weight | 17.094 LB |
| EAN or UPC | 7316579327893 |

