- 01 Series Pillow Block
- 1 3/4" Shaft
- 2 3/4" Centerline to Base
- 10 5/8" Base Length
- 8 7/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Hole Spacing | 8 7/16 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Base Height | 1 in |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bearing Design | Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 18000 lbf |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Lubrication | Relubricatable |
| Axial Load | 810 lbf |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Pedestal | P 02 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| End Type | Open End |
| RPM [Max] | 4630 rpm |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 7/8 in |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Dynamic Load Rating | 16800 lbf |
| Housing Height | 6 1/4 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Series | 01 Series |
| Weight | 16.962 LB |
| EAN or UPC | 7316579385374 |

