- 01 Series Pillow Block
- 1 3/4" Shaft
- 2 3/4" Centerline to Base
- 10 5/8" Base Length
- 8 7/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Construction | 2 Piece |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Static Load Rating [Max] | 18000 lbf |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Series | 01 Series |
| Bolt Holes | 2 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Expansion |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Axial Load | 810 lbf |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Bolt Hole Spacing | 8 7/16 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Pedestal | P 02 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Base Height | 1 in |
| RPM [Max] | 4630 rpm |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 in |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 6 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 7/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Dynamic Load Rating | 16800 lbf |
| Weight | 16.962 LB |
| EAN or UPC | 7316579385374 |

