- 01 Series Pillow Block
- 2" Shaft
- 2 3/4" Centerline to Base
- 10 5/8" Base Length
- 8 7/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Haulage
- Winders
- Paper manufacturing
- Headgear
- Marine
- Electrical machinery
- Fans
- Conveyors
- Mechanical handling
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Height | 6 1/4 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 in |
| Axial Load | 810 lbf |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bearing Design | Expansion |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Dynamic Load Rating | 16800 lbf |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| RPM [Max] | 4630 rpm |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Bolt Holes | 2 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 7/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 18000 lbf |
| Base Height | 1 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bolt Hole Spacing | 8 7/16 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Pedestal | P 02 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Series | 01 Series |
| Weight | 16.412 LB |
| EAN or UPC | 7316577339447 |

