- 01 Series Pillow Block
- 2 7/16" Shaft
- 3 5/32" Centerline to Base
- 11" Base Length
- 9 3/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Pedestal | P 03 |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 9 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 7/8 in |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 9 3/16 in |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| RPM [Max] | 3940 rpm |
| Bolt Holes | 2 |
| Static Load Rating [Max] | 24800 lbf |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Base Length | 11 in |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Series | 01 Series |
| Dynamic Load Rating | 21800 lbf |
| Axial Load | 1200 lbf |
| Bearing Design | Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Housing Height | 7 in |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Weight | 22.946 LB |
| EAN or UPC | 7316577394699 |

