- 01 Series Pillow Block
- 2 7/16" Shaft
- 3 5/32" Centerline to Base
- 11" Base Length
- 9 3/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| RPM [Max] | 3940 rpm |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Housing Height | 7 in |
| Axial Load | 1200 lbf |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Series | 01 Series |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 9 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 7/8 in |
| Base Length | 11 in |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Dynamic Load Rating | 21800 lbf |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bolt Holes | 2 |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Pedestal | P 03 |
| Bearing Design | Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 9 3/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 24800 lbf |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Weight | 22.946 LB |
| EAN or UPC | 7316577394699 |

