- 01 Series Pillow Block
- 2 3/4" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Fans
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Base Width | 3 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Series | 01 Series |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Base Length | 13 in |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Bearing Design | Expansion |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pedestal | P 04 |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Bolt Holes | 2 |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Inch/Metric | Inch |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Shaft Dia. | 2.75 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Weight | 33.616 LB |
| EAN or UPC | 7316579385640 |

