- 01 Series Pillow Block
- 2 3/4" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Fans
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bearing Design | Expansion |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Shaft Dia. | 2.75 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Inch/Metric | Inch |
| Pedestal | P 04 |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Base Length | 13 in |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Housing Material | Cast Iron |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Base Width | 3 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Series | 01 Series |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Weight | 33.616 LB |
| EAN or UPC | 7316579385640 |

