- 01 Series Pillow Block
- 2 15/16" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Series | 01 Series |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Base Width | 3 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Holes | 2 |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Pedestal | P 04 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Base Length | 13 in |
| Weight | 32.956 LB |
| EAN or UPC | 7316577348746 |

