- 01 Series Pillow Block
- 2 15/16" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Base Length | 13 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Width | 3 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Series | 01 Series |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pedestal | P 04 |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Weight | 32.956 LB |
| EAN or UPC | 7316577348746 |

