- 01 Series Pillow Block
- 3" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
- Conveyors
- Mechanical handling
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Bearing Design | Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Base Length | 13 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Pedestal | P 04 |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Series | 01 Series |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Base Width | 3 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Height | 1 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Weight | 32.692 LB |
| EAN or UPC | 7316577339454 |

