- 01 Series Pillow Block
- 3" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
- Conveyors
- Mechanical handling
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Base Width | 3 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Bearing Design | Expansion |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Shaft Dia. | 3 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Length | 13 in |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Pedestal | P 04 |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Series | 01 Series |
| Weight | 32.692 LB |
| EAN or UPC | 7316577339454 |

