- 01 Series Pillow Block
- 3" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Base Width | 3 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Series | 01 Series |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Base Length | 13 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Shaft Dia. | 3 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pedestal | P 04 |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Weight | 32.758 LB |
| EAN or UPC | 7316577339485 |

