- 01 Series Pillow Block
- 3" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Pedestal | P 04 |
| Base Width | 3 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Bolt Size | 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Length | 13 in |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Series | 01 Series |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Weight | 32.758 LB |
| EAN or UPC | 7316577339485 |

