- 01 Series Pillow Block
- 60 mm Shaft
- 3 5/32" Centerline to Base
- 11" Base Length
- 9 3/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Size | 5/8 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Inch/Metric | Metric |
| Bolt Hole Spacing | 9 3/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pedestal | P 03 |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| RPM [Max] | 3940 rpm |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| End Type | Open End |
| Series | 01 Series |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 9 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 21800 lbf |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 7/8 in |
| Axial Load | 1200 lbf |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 24800 lbf |
| Housing Height | 7 in |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Shaft Dia. | 60 mm |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Base Length | 11 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 23.117 LB |
| EAN or UPC | 7316577499653 |

