- 01 Series Pillow Block
- 60 mm Shaft
- 3 5/32" Centerline to Base
- 11" Base Length
- 9 3/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Height | 7 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 7/8 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 9 1/2 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Metric |
| Bolt Hole Spacing | 9 3/16 in |
| RPM [Max] | 3940 rpm |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Shaft Dia. | 60 mm |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Dynamic Load Rating | 21800 lbf |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Axial Load | 1200 lbf |
| Base Width | 2 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Static Load Rating [Max] | 24800 lbf |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Series | 01 Series |
| Pedestal | P 03 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Length | 11 in |
| Weight | 23.117 LB |
| EAN or UPC | 7316577499653 |

