- Radial Shaft Seal
- 323.85 mm Shaft Diameter
- 362.153 mm Housing Bore Diameter
- 17.475 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 15 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 362.153 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 323.85 mm |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Weight | 3.002 LB |
| EAN or UPC | 85311120326 |

