- Radial Shaft Seal
- 323.85 mm Shaft Diameter
- 362.153 mm Housing Bore Diameter
- 17.475 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 323.85 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 362.153 mm |
| Construction | HDS2 |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 15 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Weight | 3.002 LB |
| EAN or UPC | 85311120326 |

