- Radial Shaft Seal
- 355.6 mm Shaft Diameter
- 425.45 mm Housing Bore Diameter
- 24.59 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 355.6 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Dual Lip w/One Spring |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Lubricant Retention |
| Construction | HDSB2 |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile), Nitrile |
| Pressure | 15 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 425.45 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Bonded Design |
| Weight | 8.774 LB |
| EAN or UPC | 85311123785 |

