- Radial Shaft Seal
- 355.6 mm Shaft Diameter
- 425.45 mm Housing Bore Diameter
- 24.59 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 425.45 mm |
| Construction | HDSB2 |
| Shaft Dia. | 355.6 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Dual Lip w/One Spring |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Lubricant Retention |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile), Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 8.774 LB |
| EAN or UPC | 85311123785 |

