- Radial Shaft Seal
- 361.95 mm Shaft Diameter
- 400.354 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 361.95 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 400.354 mm |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 5.924 LB |
| EAN or UPC | 85311124041 |

