- Radial Shaft Seal
- 361.95 mm Shaft Diameter
- 400.354 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 361.95 mm |
| Housing Bore Dia. | 400.354 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Weight | 5.924 LB |
| EAN or UPC | 85311124041 |

