- Radial Shaft Seal
- 447.675 mm Shaft Diameter
- 485.775 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 485.775 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Non-Split |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 447.675 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 7.799 LB |
| EAN or UPC | 85311168922 |

