- Radial Shaft Seal
- 447.675 mm Shaft Diameter
- 485.775 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 447.675 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 485.775 mm |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 7.799 LB |
| EAN or UPC | 85311168922 |

