- Radial Shaft Seal
- 544.525 mm Shaft Diameter
- 597.23 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Bonded Design |
| Shaft Dia. | 544.525 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 597.23 mm |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 6.821 LB |
| EAN or UPC | 85311135665 |

