- Radial Shaft Seal
- 544.525 mm Shaft Diameter
- 597.23 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Bonded Design |
| Construction | HDS1 |
| Housing Bore Dia. | 597.23 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 544.525 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 6.821 LB |
| EAN or UPC | 85311135665 |

