- Radial Shaft Seal
- 561.975 mm Shaft Diameter
- 609.6 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Bonded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 561.975 mm |
| Housing Bore Dia. | 609.6 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 7.134 LB |
| EAN or UPC | 85311136778 |

