- Radial Shaft Seal
- 561.975 mm Shaft Diameter
- 609.6 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 609.6 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS1 |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 561.975 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 7.134 LB |
| EAN or UPC | 85311136778 |

