- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Bonded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137713 |

