- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137713 |

