- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 685.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 685.8 mm |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 11.681 LB |
| EAN or UPC | 85311139489 |

