- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 685.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS2 |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Housing Bore Dia. | 685.8 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 11.681 LB |
| EAN or UPC | 85311139489 |

