- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 692.15 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 692.15 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 10.202 LB |
| EAN or UPC | 85311139571 |

