- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 692.15 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 692.15 mm |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Non-Split |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Bonded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 10.202 LB |
| EAN or UPC | 85311139571 |

