- Radial Shaft Seal
- 660.4 mm Shaft Diameter
- 701.675 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Assembled Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062, 0.093 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 660.4 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 701.675 mm |
| Weight | 11.869 LB |
| EAN or UPC | 85311184007 |

