- Radial Shaft Seal
- 660.4 mm Shaft Diameter
- 701.675 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Seal Design | Assembled Design |
| Construction | HDS2 |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062, 0.093 |
| Housing Bore Dia. | 701.675 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 660.4 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Weight | 11.869 LB |
| EAN or UPC | 85311184007 |

