- Radial Shaft Seal
- 812.8 mm Shaft Diameter
- 863.6 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Housing Bore Dia. | 863.6 mm |
| Shaft Dia. | 812.8 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Weight | 12.642 LB |
| EAN or UPC | 85311144315 |

