- Radial Shaft Seal
- 812.8 mm Shaft Diameter
- 863.6 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 812.8 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 863.6 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 12.642 LB |
| EAN or UPC | 85311144315 |

