- Radial Shaft Seal
- 838.2 mm Shaft Diameter
- 889 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 838.2 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 889 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 10 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 16.042 LB |
| EAN or UPC | 85311145145 |

