- Radial Shaft Seal
- 838.2 mm Shaft Diameter
- 889 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Bonded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 838.2 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 889 mm |
| Weight | 16.042 LB |
| EAN or UPC | 85311145145 |

