- Radial Shaft Seal
- 838.2 mm Shaft Diameter
- 889 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 838.2 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS2 |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Housing Bore Dia. | 889 mm |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 16.042 LB |
| EAN or UPC | 85311145190 |

