- Radial Shaft Seal
- 838.2 mm Shaft Diameter
- 889 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 889 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Shaft Dia. | 838.2 mm |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 16.042 LB |
| EAN or UPC | 85311145190 |

