- Radial Shaft Seal
- 92.08 mm Shaft Diameter
- 114.3 mm Housing Bore Diameter
- 7.47 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 92.08 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | External |
| Construction | X15 |
| Housing Bore Dia. | 114.3 mm |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.010@500 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 3 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | None |
| Weight | 0.232 LB |
| EAN or UPC | 85311032926 |

