- Radial Shaft Seal
- 92.08 mm Shaft Diameter
- 114.3 mm Housing Bore Diameter
- 7.47 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Construction | X15 |
| Pressure | 3 psi |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Housing Bore Dia. | 114.3 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Spring Material | None |
| Shaft Dia. | 92.08 mm |
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Lip Style | External |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.010@500 |
| Weight | 0.232 LB |
| EAN or UPC | 85311032926 |

